Aft ‘ı Önlemenin Yolları

Aft 'ı Önlemenin Yolları
Paylaş
 

Aft’ı Önlemenin Yolları

Ağız içinde genelde dudak ve yanak mukozasında, dilin üstünde, yumuşak damaklarda, diş etinin üstünde solgun beyaz renkli ve oldukça acı veren ağrılı ülserleşmiş lezyonlara aft denir. Bazı kişilerin sıklıkla karşılaştığı ve rahatsız edici bir hastalıktır.  Doğada her şeyin bir çaresi olduğu gibi afta yakalanmamanın da çaresi vardır. Aft’ı oluşmadan önce engellemek için yapmanız gerekenler:

  • Yapar tatlandırıcı içeren sakızlar aft oluşumuna ortam sağladığı için sakız çiğnemekten kaçının. Ayrıca yapay tatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerden de uzak durun. Gazlı içeceklerde aft oluşumuna sebep olabilir.
  • Bazı uzmanlar kahve ve çikolatanın aft meydana getirebileceğini düşünmektedirler. Bunları sık sık tüketmekten vazgeçmelisiniz. Aft oluşumunda bir süre ara verirseniz aftın iyileşme süresine etki eder.
  • Bazı uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda gluten içeren besinlerin de tekrarlayan aftlara sebep olabileceğini bulmuşlardır. Bu yüzden iki ay kadar glutensiz yiyecek tüketirseniz bu aft ataklarının bitmesine yardımcı olabilir. Genellikle gluten içeren gıdaları, arpa, buğday, çavdar ve arpa unu içeren yiyecekler olarak sıralayabiliriz.
  • Aft 'ı Önlemenin YollarıSüt ve süt ürünlerini çok sık tüketiyorsanız bir süre ara vermeniz işe yarayacaktır. Sürekli tekrarlayan aftlar süt ürünlerine bağlı olarak bir alerji meydana getirebilir. Üç ay boyunca ayran,  süt, yoğurt, peynirden uzak durmanız işe yarayabilir.
  • B vitamini yönünden zengin içerikli besinler tüketmeye özen gösterin. B12 vitamini eksikliğiniz varsa doktorunuzun önerilerini dinleyin.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak