Burun Kanamasında Yapılması Gerekenler

Burun Kanamasında Yapılması Gerekenler
Paylaş
 

Burun Kanamasında Yapılması Gerekenler

Burun kanaması herkesin başına gelebilir. Bu sırada panik yapmak yerine öncelikle sakin olmanız gerekir. Paniğe kapılırsanız yanlış şeyler yapabilirsiniz. Burun kanaması sırasında başınızı hafifçe öne eğin ve iki parmağınızla birlikte iki burun kanadını bastırın. Üç dört dakika kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra lavaboya gidin ve hafif sümkürerek soğuk su ile burnunuzu temizleyin. Bu şekilde burnunuzda oluşan pıhtıları temizlemiş olacaksınız. Burnunuzun içinde kalan pıhtılar kanamayı da devam ettirecektir.

Pıhtıları temizledikten sonra tekrar burnunuzu bastırarak tutun ve kanama daha da devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Eğer herhangi bir enfeksiyon ve ya başka bir sebep yokken burnunuz kanıyorsa bu önemlidir. Enfeksiyon varsa eğer mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Sık ve az bir kanamaysa eğer acil değildir, fakat aşırı miktarda durmadan kanama oluyorsa acil müdahale gerekebilir.

Oluşan kanama basit bir kılcal damar kanamsıysa buna test gerekmeyebilir. En azından ilk kanama da test gerekli değildir. Aşırı kanama varsa bu tür kanamalarda, kanama ve pıhtılaşma faktörleri, kan sayımı yeterli olacaktır.

Burun içi muayene aslında en önemli en iyi yöntemdir. Yapılacak kan testlerinin dışında radyolojik tetkikler de yardımcı olabilmektedir. Ailede veya hastanın kol ve bacaklarında morarmalar varsa sistemik hastalık olup olmadığı araştırılır.

Burun Kanamasında Yapılması GerekenlerKanama sırasında burnun parmakla bastırılmasıyla kanamanın kontrol altına alınması önemlidir. Kılcal damar kanaması ise bu şekilde kanama durdurulabilir. Ayrıca yumuşak ve süngerimsi tamponlar da kullanılabilir. Bu tamponlar 3 -4 gün veya çok daha ciddi durumlarda 7 güne kadar kullanılabilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak