Gebelikte 14. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 14. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 14. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Gebeliğin en rahat zamanları ikinci trimester dönemidir. Artık vücudunuz gebeliğe uyum sağlamaya başlar ve ilk aylardaki çoğu sıkıntı azalmaya başlamıştır. Eğer yorgunluğunuz devam ediyorsa dinlenmeniz gerekir. Gebelik hormonlarınız artık en üst seviyeye ulaşmıştır. Artık bulantılarınız ve yorgunluk da ortadan kaybolmuştur.

Bu haftalarda kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu yüzden lifli gıdaları tercih etmelisiniz. Artık meme uçlarınız büyümeye ve rengi koyulaşmaya başlamıştır. Meme dokunuz emzirmek için hazırlık yapmaya başlamıştır.

Bu haftadan itibaren bazı anne adaylarının karnı artık fark edilmeye başlamıştır. Vücut yapısına göre kimi anne adaylarının karnı büyükken kimilerinin daha küçük görünmektedir.

Artık bebeğinizin gözleri ve kulakları gelişimini sürdürmektedir. Solunum yapma çalışmaları da artmıştır. Bebeğiniz ellerini ve ayaklarını istediği şekilde hareket ettirebilir.

Gebelikte 14. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiBu haftalarda bebeğinizin hareketlerini hissettiğinizi düşünseniz de aslında hissettiğiniz bağırsak hareketleridir. Haftanın sonunda bebeğinizin boyu 10cm ağırlığı ise 45gr’dır.

Masum gibi görünen bitki çayları hamilelik döneminde zararlı olabilir. Sinameki, adaçayı gibi çaylar rahimde kasılmalara sebep olabilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Yazı dizisinde bulunan diğer yazılar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak