Bebek Emzirirken Yaşanabilen Problemler

Bebek Emzirirken Yaşanabilen Problemler
Paylaş
 

Bebek Emzirirken Yaşanabilen Problemler

Bebeğinizi emzirme sizin ve bebeğinizin için en güzel duygulardan biridir. Fakat yeni doğan bebeği emzirirken çoğu kadının yaşadığı bazı sorunları yaşayabilirsiniz. Bunları daha önceden bilmeniz ve kolay atlatmanız için sizin için bu yazıyı hazırladık.

  • Sütünüzün neden gelmediğini mi düşünüyorsunuz? Yanlış emzirme teknikleri ve ya bebeğin sütü çekecek gücünün olmamasından dolayı sütünüz gelmeyebilir. Eğer çevrenizde danışabileceğiniz anneniz, tecrübeli kardeşiniz veya arkadaşınız yoksa bu konuda eğitim veren hemşirelere güvenin ve yardım isteyin. Doğumdan sonra ilk 72 saat içinde koyu kıvama sahip, sarı renkli gelen kolostum aslında bebeğiniz için en değerli besindir. Farklı görüntüsünden dolayı pis ve ya bozuk sanmayın. Onu hayatı boyunca olabilecek hastalıklardan koruyan ilk aşısı görevini görür.
  • Bebek ağlamadığı halde emzirilir mi? Bu durumda bebeğiniz aç olmayabilir ve ya uykusu vardır. Bu durumda tedirgin olmanıza gerek yok. İlk bir haftanın sonuna doğru bebeğinizin beslenmesini yola koyacaksınız.
  • Emzirmek istediğiniz halde bebeğiniz emmiyor mu? Yenidoğan bebeğinizi ilk günlerde ağladığı ve emmek istediği zamanlarda emzirmeniz gerekir. Bebeğinizi gündüzleri 2 geceleri 3 saati geçirmeden emzirmeye çalışın. Bebeğinizin altını emzirme öncesi değiştirirseniz daha etkin bir emzirme olacaktır. 2-3 saat aralıklarla emzirirseniz dinlenirsiniz ve daha fazla süt üretimi olur.
  • Bebek Emzirirken Yaşanabilen ProblemlerBebeğe su vermek gerekir mi? Sütün içeriğinin yüzde sekseni su olduğundan su ihtiyacını çok iyi karşılar. İhtiyacı olmadığı halde bebeğinize su vermek daha az beslenmeye ve süt kaynağının uyarılmasında azalmaya sebep olur. Anne sütü ile yeterli beslendiği için bebeğe su bile vermemelisiniz.
  • Sütüm bebeğime yetiyor mu? Bebek sadece anne sütüyle beslendiği halde kilosu yeterli miktarda artıyorsa su da dahil başka gıda vermenize gerek yoktur.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak