Gebelikte 15. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 15. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 15. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Rahminizi dışarıdan elinizle hissedebilirsiniz.  Eğer ilk gebeliğinizse bebeğinizin hareketleri için birkaç hafta daha beklemelisiniz.

Bol miktarda su içmeye özen gösteriyor musunuz? İdrarınız koyu renkli ise bu yeterli miktarda su içmediğinizi gösterir. Açık renkli ise yeterli miktarda su aldığınızın işaretidir.

Bu hafta itibariyle ultrasonografide bebeğin karın çevresi, üst bacak kemiği, şakaklar arasındaki mesafe ve baş çevresi ölçülmeye başlanmıştır. Gebelik haftanızla bilgisayarın hesapladığı hafta genellikle birbirine uyumlu çıkmayabilir. Yapılan her ölçümün üst ve alt sınırları vardır bu sınırların içinde olduğu sürece farklı olması başka bir anlam ifade etmez.

Ultrasonografide ölçümler sonucu bebeğin kilosu belirlenir. Bu kilo gerçeğe göre biraz fark edebilir. Ultrasonografide boy ölçümü zor ve gereksiz olduğundan çoğu doktor boyunu söylemeyebilir.  Bazı doktorlar da uyluk kemiğine bakarak tahmini bir boy söyleyebilirler.

Artık bebeğinizin kemik ve kas dokusu hızla gelişmektedir. Cildi bu hafta çok şeffaf ve incedir. Lanugo adı verilen ipeksi cilt tüyleri b haftadan itibaren gelişmeye başlayacaktır. 26. Haftaya kadar bu tüyler var olacaktır. Bu Gebelikte 15. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisihaftanın sonuna doğru erkek bebeklerin testis ve penisleri görülerek cinsiyet belirlemesi yapılabilmektedir.

Bebeğinizin boyu hafta sonunda 12cm ağırlığı ise 74 gr.

Diğer haftalar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak