Sigaranın Bebeğin DNA ‘sına Etkisi

Sigaranın Bebeğin DNA 'sına Etkisi
Paylaş
 

Sigaranın Bebeğin DNA ‘sına Etkisi

Anne hamile kalmadan aylar önce baba adayının sigarayı bırakması gerektiğini, eğer içmeye devam ederse bunun bebeğin DNA’sına zarar vereceğini hiç düşündünüz mü?

Evet sadece anne adayları değil artık babaların da bu konuda hassas davranmaları gerekiyor.

Çoğu insanın aklına gelmeyen bu olay İngilterede’ki Bradford Üniversitesindeki Dr. Julian Laubenthal ve ekibinin yaptığı araştırma ile ortaya çıktı. Sigara içen erkeğin anne hamile kalmadan uzun süre önce sigarayı bırakması gerektiği tespit edildi.

Yapılan araştırmaya göre, İngiliz ve Yunan 39 aileden anne gebeyken babaların sperm ve kan örnekleri alındı. Bebek dünyaya geldikten sonra anne ve bebeğin kan örnekleri alındı ve bazı genlerde değişiklik olup olmadığı araştırıldı. Araştırmaların sonucunda sigara kullanan babalarının bebeklerinin DNA’sında değişiklikler olduğu anlaşıldı.

Sonuç olarak sigaranın dumanının sperm hücrelerindeki DNA’yı bozduğu ve ayrıca sigaranın zararının sperm yoluyla bebeğe geçebildiği gözlemlendi. Sigara kullanan annenin de bebeğinde DNA değişiklikleri olduğu tespit edildi.

Dr. Julian Laubenthal ve ekibi bu araştırmayla birlikte annelerin yanı sıra babaların da sigara konusunda hassas olması gerektiğini, anne adayı gebe kalmadan yaklaşık 3 ay önce babaların sigarayı bırakmaları gerektiğini söyledi.

Sigaranın Bebeğin DNA 'sına EtkisiAnne ve babalar gebelik öncesinden sigarayı bırakırsa bebek bundan etkilenmeyecek,

böylelikle bebeğin DNA’sında bir değişiklik söz konusu olmayacaktır. Sağlıklı nesiller meydana gelecektir.

Yapılan bu araştırma Amerikan Deneysel Biyoloji Kurumları Federasyonu’nun dergisinde yayımlandı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak