Gebelikte 16. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 16. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 16. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Güneşe çıkıyorsanız eğer mutlaka koruyucu krem kullanmalısınız. Çünkü bu haftalardan itibaren yüzünüzün güneşe maruz kalan kısımlarında lekelenmeler meydana gelebilir. Eğer lekeler rahatsız ederse makyajla kapatabilirsiniz.

Gebeliğiniz süresince damarlarınızdaki kan oranı %40 veya %50 oranında artacaktır. Aslında bu artış gebeliğin erken dönemlerinde başladı ama bu hafta daha da hızlanacak. Bu haftalarda kan artışına bağlı olarak burun kanaması veya burun tıkanıklığı meydana çıkabilir.

Artan kan hacmi bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak açısından önemlidir. Artık kalbiniz daha hızlı atmaya başlayacaktır. Kalbi sağlam olan kadınlar için kalbin daha fazla çalışması sorun oluşturmaz.

Alerjik bünyeye sahipseniz alerjilerde çoğu zaman azalmakta olmaktadır, fakat bazı hamilelerde daha da azaldığı görülmüştür.

Bacaklarınızın arka tarafındaki kılcal damarlarda belirginleşme meydana gelebilir. Genellikle üçlü test 16. Ve 18. Haftalar arasında uygulanmaktadır. Bazı doktorlar ikili test yapılmışsa bunu gerekli görmeyebilirler.

Bebeğinizin bacakları kollarından daha uzundur. Rahim içinde yeterli yer olduğundan bebekler sürekli hareket ederler. Artık ayak ve eldeki tırnaklar daha hızlı uzamaya başlamıştır. Bebeğiniz büyüdükçe ve kasları geliştikçe Gebelikte 16. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisihareketlerini daha iyi hissedeceksiniz.

Artık bebeğinizin boyu 17 cm ve ağırlığı yaklaşık 110 gr.

Diğer haftalar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak