Gebelikte 17. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 17. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 17. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Artık bebeğiniz bu haftalarda hızla kilo almaya başlar. Buna bağlı olarak sizin de kilonuzda hızlı artış görülebilir. Bu haftaya kadar ortalama olarak 2.5 – 5 kilo civarında anne adayları kilo almaktadır. Vücut yapısına göre bazı anne adaylarının bu haftalarda aynı haftadaki gebelere göre karnı daha fazla büyümüş olabilir ve ya daha küçük olabilir. Karnı küçük olanların genellikle ciltleri daha sıkı olduğu söylenmektedir.

Doktorunuz eğer ikili testten sonra bu haftalarda üçlü (veya dörtlü) test yaptırmanızı istiyorsa mutlaka yaptırmanız gerekir. Fakat bazı doktorlar gerek görmeyebilir. Doktorunuzun dediğine uymalısınız.

Vajinanızda akıntı meydana gelebilir. Eğer akıntı kokusuz, beyaz veya sarı renkli, idrar yaparken yanma meydana getirmiyorsa sakıncası yoktur. Yeşil veya kahverenginde koyu kıvamlı, idrar yaparken yanma kaşıntı meydana getiren akıntılar sakıncalı olabilir mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir.

Artık bebeğinizin emme yutma gibi refleksleri ortaya çıkacaktır. Bebeğiniz hızla kalsiyum depolamaya başlar. Kalsiyum içeren gıdaları tüketmeniz önerilir. Bebeğiniz vücudunuzdaki kalsiyumu alırda siz kalsiyumsuz kalırsanız kemiklerinizdeki depolar azalır.

Gebelikte 17. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiArtık bebeğinizin boyu 18 cm ve ağırlığı 150 gr.

Diğer haftalar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak