Gebelikte 18. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 18. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 18. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Bu aralar sabahları yataktan kalkarken ani hareketlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Tansiyonunuz düşebilir ve buna bağlı belirtiler ortaya çıkabilir. Gebelikte tansiyon düşmesi sonucunda baş dönmesi yaşanabilir fakat bu çok fazla yaşanırsa, rahatsız edici duruma gelirse, bilinç kaybı meydana getirirse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Tansiyon düşmesi yaşarsanız ayaklarınızı yüksek tutacak şekilde altına birkaç yastık desteği ekleyerek uzanabilirsiniz. Böylece kalbinize daha fazla kan gidecek ve tansiyonunuzun normale dönmesine yardımcı olacaktır.

Tansiyonunuzu en doğru şekilde hastanede ölçtürebilirsiniz. Evde kullanılan tansiyon ölçme aletleri doğru sonuç vermeyebilir.

Bebekte doğumsal kusurları tanımak için yapılan testlerin 24. Haftaya kadar sonuçlarının bilinmesi gereklidir. Bu dönem sonucunda bebeğin beyin dokusunun olmaması gibi ölümcül sonuçlar hariç gebeliğin sonlandırılması söz konusu olamaz.

İlk gebeliğinizse, bebeğinizin hareketlerini gelecek haftadan itibaren kelebeğin kanat çırpması şeklinde hissedebilirsiniz. İkinci hamileliğinizse eğer 16. Haftadan itibaren hareketleri hissedebilirsiniz.

Gebelikte 18. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiKarınızın büyümesi sonucu dengenizi korumak zor olabilir, bu yüzden çok dikkat etmeniz gerekir.

Bebeğinizin hafta sonunda boyu 20cm ağırlığı ise 210 gr

Diğer haftalar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak