Gebelikte 19. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 19. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 19. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Bu dönemden itibaren vücudunuzda çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Aslında çatlaklar genetik olarak vücut yapınıza göre az ve ya çok olacaktır. Yine de bol su içmeye özen gösterin. Çatlak oluşmaması için kullanacağınız çatlak önleyici kremler işe yarayabilir. Badem yağı, kakao yağı gibi ürünler de çatlak oluşmasına ve deri kaşıntısına engel olabilir. Çatlaklarınız doğum sonrasında şeffaf bir renk alacaktır ve kalıcı olacaktır.

Bu haftadan itibaren krem kıvamında ve beyaz renkte  “vernix caseosa” oluşmaya başlar. Bu oluşan madde bebeğinizin cildini sürekli kalacağı sıvı ortamdan korumaya yardımcı olur. Bebeğiniz doğunca bu yapının nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz.

Bebeğiniz genellikle sık sık hareket ettiği için rahim içi duruşlarını da değiştirir. Genelde 34. Haftada ya da ileri haftalarda bebeğiniz baş aşağı pozisyonu alacaktır. Fakat yaklaşık olarak bebeklerin %4’ü ise baş yukarı şekilde doğuma girer. Bebeğin erken zamanlarda baş aşağı şekilde durması erken doğum riski olduğunu göstermez.

Gebelikte 19. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiHafta sonunda bebeğinizin boyu 22cm ağırlığı ise 280gr.

Gebeliğin diğer haftaları için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak