Gebelikte 20. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 20. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 20. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Gebeliğin ilk yarısını tamamlamak üzereyken artık karnınızın belirginleşmeye başladığını da bu hafta fark edebilirsiniz. Rahminiz göbek deliği hizasındadır ve her hafta yarım cm kadar yukarı çıkacaktır.

Doktorunuz muhtemelen size demir ve vitamin hapları önermiştir. Bu ilaçları kullanmayı ihmal etmeyin. Kansızlık sorunu yaşıyorsanız eğer hiçbir gıda gerekli demiri size veremeyebilir. Bu yüzden demir ilacı son derece önemlidir.

Artık kalsiyum ihtiyacınız zamanla daha çok artacaktır. Bunun için günlük 1200 mg kalsiyum almalısınız. Alamadığınız zaman bebeğinizin kemik yapısı için gerekli olan kalsiyum sizin kemiklerinizden alınır. Bu da vücudunuzda uzun vadede kemik erimesi sorununa ayrıca kramp sorununa sebep olabilir. Süt ve süt ürünleri ile kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum bakımından zengin olduğu için bunları da tüketebilirsiniz.

Artık bebeğiniz uyku ve uyanıklık dönemleri yaşamaya başladı. Eğer bebeğiniz kız ise rahmi bu haftadan itibaren gelişmeye başlayacaktır.

Gebelikte 20. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiBu haftada genellikle anne adayları 3 – 6 kg arası kilo alırlar. Artık bu haftadan sonra genellikle haftada ortalama 450gr alabilirsiniz.

Bebeğinizin boyu 25cm kilosu ise 320gr.

Yazı dizisindeki diğer haftalar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak