Gebelikte 21. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 21. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 21. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Birkaç hafta önce bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladınız. Bebeğiniz az hareket ederse endişeye kapılmaya gerek yok. Beyin dokusu geliştikçe daha istikrarlı şekilde hareket etmeye başlayacaktır. Haftanız ilerledikçe bebeğiniz yediğiniz yiyeceklere, konuşmanıza ve duyduğu seslere tepki verecektir.

Damar sisteminizde oluşacak değişimler nedeniyle burun içindeki kılcal damarlarınız daha kolay çatlayabilir ve burun kanamasına sebep olabilir. Tabi ki her burun kanamasının sebebi bu olmayabilir o yüzden doktorunuza başvurabilirsiniz.

Diş eti kanamaları daha fazla artış gösterebilir.  Artık bu haftadan itibaren kasık ağrılarınız başlayabilir. Her anne adayı bebek hareketlerini aynı şekilde hissedecek diye bir şey yoktur. Her bebek aynı şekilde hareket göstermeyebilir.

Artık bebeğinizin kalp yapısı bu haftadan itibaren daha güçlenmeye başladı. Bebeğinizin rahim içindeki kalp atım sayısı bu hafta 120 – 160 arasında değişiklik gösterebilir.

Eğer bu ilk bebeğinizse ve plasenta aşağıda görünüyorsa zamanla yukarı çıkabilir biraz sabretmelisiniz. Eğer kanama olursa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte 21. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiArtık haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 28 cm ağırlığı ise 400gr.

Diğer haftalar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak