Gebelikte 24. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 24. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 24. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Artık doktorunuz bu haftalarda şeker yükleme şeker tarama testi yapmanızı önerebilir. Hiçbir belirti göstermeden oluşan gebelik şekeri genellikle 24. ve 28. haftalar arasında yapılan testle anlaşılabilmektedir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları da oluşabilmektedir. Özellikle anne adayı az sıvı alırsa bunun oluşma olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden sıvı alımına mutlaka dikkat etmeniz gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu genelde idrar yaparken yanma ve acı hissi verir. Bazı enfeksiyonlarda da siz hissetmezsiniz bu sadece idrar kültürü incelemesi yapılarak anlaşılabilir. Bu haftalarda doktorunuz idrar testi yapabilir, eğer idrar tahlili sonucunda enfeksiyon olduğu anlaşılırsa doktorunuz antibiyotik kullanmanızı uygun görebilir. Doktorunuzun önerdiği ilacı mutlaka kullanmalısınız. Aksi taktirde bu gizli enfeksiyonlar erken doğum riskinin artmasına sebep olabilir.

Artık bebeğinizin kas ve kemik dokusu hızla gelişmekte ve bu da hareketlerinin daha güçlü olacağı anlamına geliyor. Yiyeceklerden aldığınız kalsiyum miktarına önem vermeniz gerekir. Bebeğiniz kalsiyumu sizin vücudunuzdan alır ve bu da yeterli kalsiyum almazsanız sizin kalsiyum depolarınızı azaltacağı anlamına gelir.

Gebelikte 24. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiArtık bebeğinizin boyu 32 cm kilosu 640 gr.

Diğer haftalar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak