Gebelikte 27. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 27. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 27. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Artık son trimestere girmiş bulunmaktasınız. Rahminiz göğüs kafesinize yaklaşmaya başlayacak böylece diyafram da yukarı doğru yer değiştirecektir. Bu durum derin nefes almanızı zorlaştırabilir. Çünkü akciğerleriniz baskıdan dolayı tam olarak şişemez. Başınızın altına bir yastık daha koyarak uyuyabilirsiniz.

Gebelik hormonlarınız sayesinde dakikalık nefes alma sayınız arttığı için bebeğinize yeterince oksijen vermektesiniz. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok.

Rahminiz büyümeye başladıkça göbek deliğiniz dışarı doğru kabarmaya başlayacaktır. Aslında bu gebelik sonrası geçecek olan bir durumdur. Göbek deliğinizle göbek bağınız arasında hiçbir bağlantı olmadığı için bu durum bebeğinize zarar vermez.

Göbeğinizin ortasında yukarıdan aşağı doğru biz çizgi belirginleşmeye başlayabilir. Fakat bu da kalıcı bir durum değildir doğumdan aylar sonra kaybolacaktır.

Bebeğinizin akciğer gelişimi devam ederken diğer yandan da beyin dokusu hızla gelişmektedir. Artık bebeğiniz gözlerini bu haftadan itibaren açıp kapatabilir. Haftanın sonunda yaklaşık 950 gr olabilir. Fakat yine bebeğe göre kilo durumu değişebilir. Eğer bebeğinizin kilosu düşük görünürse doktorunuzun önerilerini dikkate almanızda fayda var.

Gebelikte 27. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiHafta sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 35 cm kilosu  950 gr.

Serideki diğer haftaları için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak