Biberon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Biberon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paylaş
 

Biberon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genellikle biberon yeni doğduğunda anne sütünü alamayan, anne göğsünü tam tutamayan ve prematüre bebekler için önerilmektedir. Yeni doğduğu andan itibaren sürekli biberonla beslenen ve 2 yaşından sonra da biberona devam eden çocukların dişinde çürük ve yapı bozukluğuna rastlanılmaktadır. Ayrıca biberonu alışkanlık haline getiren sürekli süt tüketen çocuklarda beslenme sorunları olabilmektedir. Bu şekilde de demir eksikliği ve anemi oluşabilmektedir.

Bebekler bir yaşına geçince biberonun yavaşça bırakılıp bardak kullanılması gerekir. Gece beslenmesi bitirilirse biberon kullanımına da gerek kalmaz. Katı gıdaların sıvı hale getirilip biberonla verilmesi bebeğin çiğneme ve yutma fonksiyonunu geciktirmektedir. Kaşık ile yedirilecek besinlerin biberonla verilmemesine özen göstermelisiniz. Özellikle ısıya dayanıklı plastik ve ya cam biberonlar tercih edilmelidir. Cama göre daha hafif ve yumuşak olan plastik biberonların kullanımı daha kolaydır. Yeni alınan biberonları açar açmaz bebeğinize vermemelisiniz. Biberon kullanılmadan önce mutlaka 5 dk kaynatılması gerekir. Kullanımdan sonra ise deterjanlı su ile temizlenmelidir.

Annenin sütü bebeğe yeterli geliyorsa biberonla mama vermeye gerek yoktur. Anne sütüne yardımcı mamalardan kaşıkla verilebilir. Eğer emzirme işlemine devam edecekseniz biberon vermemeli ve alıştırmamalısınız.

Biberon Hakkında Bilinmesi GerekenlerAnne sütüyle de beslenen ve yeni doğan bebekleri küçük delikli biberonlarla besleyebilirsiniz. Bebeğiniz ilk üç ayı doldurduğunda biraz daha akışkan biberonlar tercih edilebilir. 4 veya 5 aylık bebek mamasını bitirmeden bırakırsa biberon değiştirilebilir. 6 ay sonrası yine akışkan biberonla devam edilebilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak