Gebelikte 29. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 29. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 29. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Bu hafta itibariyle el ve ayaklarınızda ödem oluşmaya başlayabilir. Hatta ellerinizi yumruk yapmakta zorlanabilir ve yüzüklerinizin dar geldiğini de fark edebilirsiniz. Yüzükleriniz parmağınızı zorlamadan bu haftadan itibaren çıkarmanız iyi olacaktır. Eğer el ve yüzünüzde aşırı şişmeler varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bacaklarınızda kasılmalar ve kramplar meydana gelirse doktorunuza danışarak magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

Eğer egzersiz yapıyorsanız kendinizi yoracak egzersizlerden uzak durun. Yüzme yürüyüş gibi egzersizler yapabilirsiniz. Yüzmeyi tercih ederseniz yüzeceğiniz havuzun temiz olduğundan mutlaka emin olmasınız, aynı şekilde denizin de.

Artık bebeğinizin tat, koku ve ses duyuları tam anlamıyla gelişmesini tamamladı. Işık algısı ise biraz gelişmiş durumdadır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi oluşmaya başladı. Doğduğu zaman gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip olsa bile sütünüz sayesinde ona geçecek olan antikorlar sayesinde bebeğiniz birçok enfeksiyondan korunacak.

Gebelikte 29. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiArtık bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 38cm ağırlığı ise 1300gr.

Gebeliğin haftaları yazı dizimizin devamı için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak