Gebelikte 30. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 30. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 30. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Vücudumuzdaki kanı kalbimize taşıyan ana toplar damarlar sağ tarafta bulunur. Eğer anne adayı sola doğru yatarsa damarlara daha az baskı olacağından kalbine kan dönüşü daha kolay olur. Yani artık sizin için en uygun yatış pozisyonu sola doğru yatıştır.

Bu aralar mide sorununuz olmaya başlayabilir. Çünkü mideden yemek borusuna asit kaçağı olabilir. Bunu yemekten hemen sonra uzanmaktan kaçınarak engelleyebilirsiniz.

Yemek borunuz asitlere karşı kendini koruyamayan bir yapı olduğundan mide yanması dolayısıyla bu bölgenizde kalıcı değişiklikler olabilmektedir. Bundan dolayı da aldığınız önlemlere rağmen mide sorununuz geçmiyorsa doktorunuza danışarak tavsiye edeceği ilaçları kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin cildinde erken dönemlerde ortaya çıkan lanugo adı verilen ipeksi tüyleri artık yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır. Bebeğiniz göz kapaklarını da düzenli bir şekilde kullanmaya başladı. Kemik iliği de kan yapma görevini artık üstlenmeye başladı.

İnsanların gebelik süresi diğer canlılara göre daha uzun olmasına rağmen bebekler doğdukları zaman diğer memeler gibi annesinin memesini hemen bulup emmeye başlamazlar, ayrıca yanlış emme gibi bir durum da diğer memelilerde yoktur.

Gebelikte 30. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiBebeğinizin boyu haftanın sonunda yaklaşık 39 cm ve ağırlığı 1400 gr.

Hafta Hafta Gebelik yazı dizisindeki diğer haftalar için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak