Kadınlarda Orgazm Olamama Sorununun Nedenleri Nelerdir ?

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorununun Nedenleri Nelerdir ?
Paylaş
 

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorununun Nedenleri Nelerdir ?  

Kadınlarda orgazm olamama sorunu, yeterli şekilde cinsel uyarılma olmasına rağmen orgazm olamama ya da orgazmın gecikmesi olarak tanımlanır.

Cinsel birlikteliklerin tümünde orgazm olunması zorunlu değildir, bu nedenle bunu hemen bir sorun olarak algılamamaya gerek yok ancak birliktelik esnasında sürekli ve tekrarlar bir halde orgazm olunamıyorsa bir sorun var demektir.

Kadınlarda orgazm iki kademeli olarak yönetilir. Orgazmı yöneten beyindir. Beyni destekleyen etmenler ise cinsel bölgede bulunan faktörlerdir. Bu nedenle hem nörolojik hem de cinsel bölgedeki sorunlar nedeniyle orgazm olamama sorunu yaşanabilir.

Kadınlarda hormon bozukluğuna psikolojik sorunlar, nörolojik problemler, hormonlardaki dengesizlikler, cinsel bölgedeki anatomik sorunlar veya kullanılan ilaçlar da orgazm olamama sorununa neden olabilir.

Bu fiziksel ve psikolojik nedenlerin yanı sıra, birlikteliğe yetersiz ön hazırlık yapılması ve yetersiz uyarılma sebebiyle de orgazm bozukluğu yaşanabilir.

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorununun Nedenleri Nelerdir ?Kadınlar hali hazırda erkeklere göre daha duygusal olmaları nedeniyle korku, kaygı, sinir, endişe, suçluluk gibi duygusal etmenlerde orgazm olamama sebebi olabilir .

Orgazm olamama sorunu ile ilgili cinsel terapi ve medikal tedavi yöntemleriyle tedavi yolları vardır. Bu nedenle herhangi bir sorundan şüphelenmeniz halinde bunu ilk olarak eşinizle / partnerinizle paylaşıp bir hekime başvurmak yapacağınız en iyi şey olacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak