Gebelikte 36. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 36. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 36. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Genellikle bu haftalardan itibaren muayeneleriniz her hafta olacaktır. Gebeliğin süresinin tamamlanmasına 4 haftanız kaldı. Doğum heyecanınız da gün geçtikçe artıyor. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anneler doğum anının nasıl olacağı konusunda daha fazla heyecana kapılabilir.

Genellikle gelişen ülkelere baktığımızda çoğunda normal veya sezeryan doğumda epidural anestezi kullanıldığını görebiliriz. Bu bizim ülkemizde de son yıllarda artmıştır.

Artık bebeğinizin hareketleri dışarıdan izlenerek çok rahat görünebilir durumda. Bu haftalarda bebeğinizin kafa ve karın çevresi birbirine eşittir. Karnınız birden aşağı doğru inebilir. Böylece kaburga ağrısı nefes darlığı ve mide yanması gibi şikayetleriniz azalır. Mesaneye baskı olacağından dolayı da idrarınız sık sık gelebilir.

Bebeğinizin yağ dokusu hızla arttığı için kolları ve parmakları boğum boğum görünebilir. Bu hafta sonunda bebeğiniz doğsa bile artık erken doğuma bağlı problem yaşama riski oldukça düşüktür. Genellikle doktorlar 36. haftadan itibaren doğan bebekleri prematüre olarak tanımlamazlar.

Gebelikte 36. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiHaftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 46cm kilosu ise 2700 gr.

Yazı dizisinin diğer haftaları için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak