Vücutta Anne Sütü Yapımı Nasıl Başlar ?

Vücutta Anne Sütü Yapımı Nasıl Başlar ?
Paylaş
 

Anne Sütü Yapımı Nasıl Başlar ?

Anne sütü doğum sonrasında en önemli durumlardan biridir. Çünkü bebeğin yeterli miktarda anne sütü alabilmesi onun tüm yaşamına etki edecek olan bir durum.

Peki anne sütü nasıl oluşuyor ?

Doğumun hemen sonrasında memelerin süt üretmesini sağlayan hormonun ismi “ prolaktin “  ‘dir. Prolaktin hormonunu salgılayan ise beyindir. Beyin doğumun hemen sonrasında ya da kimi annelerde doğumdan birkaç gün sonra prolaktin salgılamaya başlar.

Doğum sonrasında kan damarları tarafından vücudun süt yapması için gerekli olan malzemeler memelere taşınır, salgılanan prolaktinin de etkisiyle memelerde süt üretilir ve dolar. Bir üretim ve hareket olduğu için bu dönemde memelerdeki kan akışı hızlı olduğundan memelerde sertleşme ve sıcaklık durumu olur. Bu kadınların çokça karşılaştığı bir durumdur. Bebeğiniz emdikçe memelerde meydana gelen bu setleşmeler azalacaktır.

Vücutta Anne Sütü Yapımı Nasıl Başlar ?Anne sütünün kesilmesi de yine beynin prolaktin salgılamasıyla alakalıdır. Vücuttaki gebelik hormonlarının azalmasına bağlı olarak beyin tarafından prolaktin salgılaması yapan bezler uyarılır ve süt üretimi yavaş yavaş biter.

Bu konuda dikkat çekilmesi gereken nokta ise şudur. Süt üretimi beynin talimatıyla gerçekleştiği için, doğum sonrasında emzirme için kararlı ve istekli olmaları vücudun süt üretimi için çok önemlidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak