Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir ?

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir ?
Paylaş
 

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir ?

İlk defa bebek sahibi oluyorsanız bu konu hakkında endişeleriniz olması oldukça normaldir. Bebek bezini sıkı bağlamak, gevşek bağlamak, uzun süre değiştirmemek gibi hatalarla karşılaşmamanız için sizin için bu konu hakkında yazı hazırladık.

Bebek bezi değiştirilirken dikkat edilmesi gerekenler:

Bebek bezini değiştireceğiniz yer: İhtiyacınız olan her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir yerdir. Bazı anneler bunun için özel bez değiştirme masaları kullanmayı tercih ederken bazıları yatak ve yer de bebek bezi değişimi yapabilmektedir. Aslında önemli olan şey nerde olduğu değil bez değiştirme malzemelerine rahatça ulaşabilmenizdir. Bez değiştirilirken bebek kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır.

Yanınızda bulunması gereken ürünler:

  • Bebeğiniz bir aydan küçükse ve altında pişik varsa ılık su, pamuk, gazlı bez, havlu ve pişik kremi.
  • Bebek bezi (bebeğinizin yaşı ve kilosuna uygun)
  • Bezin sızıntı yapmasına karşı bir yedek kıyafet
  • Ev dışında bir yerde bebek bezi değiştiriliyorsa bunun için uygun ıslak mendil.

Gerekli malzemelerin bulunduğu bir ortamda bebeğinizin bezini değiştirebilirsiniz. Bunun için ilk önce ellerinizi yıkayın. Bebeğinizi düz bir zemine yatırarak çevresinde düşmesini engelleyecek yastık ve ya parmaklıklar olmasına dikkat edin.  Genelde bebekler 5 aydan önce dönmeselerde daha önce düşen bebeklere rastlanılmıştır.

Bir elinizle bebeğinizin iki ayağını kaldırırken diğer elinizle bezdeki yapışkan bantların açın. Bezin ön taraftaki karnına yakın olan kısmı aşağı doğru çekin ve bezi alın. Arkadan öne doğru alınan bez idrar yolu enfeksiyonuna sebep verebilir. Erkek bebeklerin bez değişimi sırasında sürpriz yapıp etrafı batırmaması için pipisine yumuşak bir bez konulabilir.

Bebeğin kirli bezini alınca isterseniz altını ılık su ile yıkayabilirsiniz ya da ılık suya batırılmış pamuk ve ya bezle silebilirsiniz.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir ?Silme ve yıkama sonrası mutlaka kurulanması gerekir. İnce ve yumuşak bir havlu bu işe yarayabilir.

Yeni bezi takarken yine ayaklarını bir elinizle tutup kaldırın ve bezi beline kadar getirin. Yapışkan bantları yapıştırın. Çok fazla sıkı olmaması için elinizle bez arasına parmağınızı sokarak kontrol edebilirsiniz.

1Kadınblogcuaçık
Google+

  • Site Yorum

Bir yorum bırak