Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Nedir ?

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Nedir ?
Paylaş
 

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Nedir ?

Mevsimsel duygudurum bozukluğu ağır depresif bozuklukluk ataklarının yılın belli bir döneminde ortaya çıkması olarak tanımlanmaktadır. Mevsimsel duygudurum bozukluğu mevsimsel özellikli duygusal ve biyolojik bozuklukların bileşiminden oluşmaktadır. Bu sorun genellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar ve bahar ile yaz aylarında düzelir ancak zaman zaman diğer zaman dilimlerinde de ortaya çıkmaktadır.

 

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Belirtileri Nelerdir ?

Mevsimsel duygudurum bozukluğu aslında bir depresyon türüdür. Bu yüzden bu hastalığın belirtileri depresyon belirtilerini içerir. Bunlar; mutsuzluk, önceleri zevk alınan şeylerden zev almama, karamsarlık, konsantrasyon probremleri, enerji azlığı, uyku bozuklukları, iştahsızlık gibi. Bunların dışında ayırt edici özelliği ise duyguduum bozukluğunun kronolojik olarak mevsimlerle ilişkili olmasıdır. Diğer depresyon türlerinden farklı olarak ayırt edici özelliklerinden bazıları ise; iştahın açılması, diğer dönemlere göre daha fazla karbonhidrat istediği ve fazla yemek yemedir.

 

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Nedir ?Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olur ?

Bu hastalığın tedavisinde antidepresan ilaç kullanımı, bilişsel-davranışçı terapi yöntemleri ve ışık tedavi yöntemleri sıklıkla tercih edilmektedir

1Kadınblogcuaçık
Google+

  • Site Yorum

Bir yorum bırak