Bahar Yorgunluğu Diye Bir Şey Var Mı ?

Bahar Yorgunluğu Diye Bir Şey Var Mı ?
Paylaş
 

Bahar Yorgunluğu Diye Bir Şey Var Mı ?  

Mevsimlerdeki kaymalar nedeniyle bahar mevsimini biraz erken hissetmiş olsak da, birçoğumuz yine bu ilkbahar mevsiminde de bahar yorgunluğundan şikayet ettik. Küçük yaşta ailemizden ve çevremizden duyarak öğreniriz bu bahar yorgunluğunu; peki bu bahar yorgunluğu diye bir şey tıp literatüründe var mı ?

Bilim insanları tarafından bahar yorgunluğu olarak kabul edilen bir hastalık tanınmıyor. Bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bu durumun güneş ışığı ve sıcaklık gibi etkenlerle vücuttaki hormon dengesinin bozulması nedeniyle yaşattığı bir dizi değişiklikler ve belirtiler olarak kabul ediyor ancak bunu bir hastalık olarak görmüyor. Bahar yorgunluğunu etkisel olarak mevsimsel duygudurum bozukluğunun bir bileşeni olarak tanımlamak daha uygun oluyor.

Günlük hayatta doğadan uzaklaşmamız ve sürekli kapalı alanlarda yapak ışıklara maruz kalmamız nedeniyle depresyona daha yatkın bir hal aldık. Baharı yaşadığımız şu günlerde daha çok açık alanlara çıkıp gün ışığından ve etrafımızdaki doğal güzelliklerden mümkün olduğunca fazlaca faydalanmak ruh halimiz için doğal ilaç olacaktır.

Bahar Yorgunluğu Diye Bir Şey Var Mı ?Ancak buna rağmen halen kendinizi kötü hissediyor ve bahar yorgunluğu olarak tanımladığınız sıkıntılarınız devam ediyorsa, bir hekime başvurmak yararınıza olacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak