Sağlığınıza Uygun Ayakkabı Seçimi İçin Bunları Bilin

Sağlığınıza Uygun Ayakkabı Seçimi İçin Bunları Bilin
Paylaş
 

Sağlığınıza Uygun Ayakkabı Seçimi İçin Bunları Bilin

Birçoğumuz ayakkabıyı görünümüne ya da fiyatına göre seçiyoruz. Kimi zaman bir ayakkabıyı çok güzel, şık ve gösterişli diye çok pahalı fiyatlara alabiliyoruz; kimi zaman da çok sağlıksız ve rahatsız edici bir ayakkabıyı ucuz diye alabiliyoruz. Aslında günümüzün büyük bir kısmını dışarıda ve ayağımızda ayakkabıyla geçirdiğimizi şöyle bir düşünecek olursak, sağlığımız için ayakkabının ne kadar önemli olduğunu anlarız.

 

Sağlık için uygun ayakkabı nasıl olmalı ?

Ayak sağlığına en uygun ayakkabı ön kısmı parmakları sıkmayacak ve başparmak çıkıntısına neden olmayacak şekilde yuvarlar, ayağı sıkmayacak şekilde geniş, sıkılığın ayağa göre ayarlanabilme imkanı bulunması nedeniyle bağcıklı, kadınlar için topuklu ayakkabıların topuğu da maksimum 10 pont yüksekliğinde olmalıdır.

Uzmanlar tarafından ayakkabı türlerine göre olumsuz yönleri şu şekilde sıralanıyor.

Dolgu topuk;

Dolgu topuk ayakkabı topuk kısmı ve ön kısmı arasında çok fark olmadıktan sonra 15 ponta kadar çok sıkıntı yaratmaz ancak 15 pont yüksekliği geçtiğinde ve de topuğu ile uç kısmı arasında fark olduğunda dolgu topuk ayakkabıda bel ve diz ağrısına neden olacaktır.

 

Babet ayakkabılar;

Babet ayakkabı düz tabanlı ve desteği olmadığı için bir süre kullandıktan sonra tabanında meydana gelen çöme nedeniyle bel ve diz ağrısına neden oluyor. Ancak kaliteli ve desteği olan, aynı zamanda çökme yapmayan bir babette bu sorun olmaz.

 

Parmak arası düz ayakkabılar;

Bu tür ayakkabılarda babetlerde olduğu gibi tabanının düz olması nedeniyle bel ve diz ağrısına neden oluyor. Özellikle düztaban olan kişilerde topuğun daha çok dışarı çıkmasına neden olduğu için bel ve diz ağrısına neden oluyor.

 

Sağlığınıza Uygun Ayakkabı Seçimi İçin Bunları Bilinİnce topuklu ayakkabılar;

İnce topuklu ayakkabılarda topuk boyu yükseldikçe ayaklara binen yük tekrardan bele ve dize dönüyor. Bu da bel ve diz ağrılarına neden oluyor. Ayrıca topuk nedeniyle yük öne doğru gittiğinde ayak parmaklarında şekil bozukluğuna ve başparmak çıkıntısına neden oluyor.
1Kadınblogcuaçık
Google+

  • Site Yorum

Bir yorum bırak