Anne Sütü Memeden Nasıl Akar ?

Anne Sütü Memeden Nasıl Akar ?
Paylaş
 

Anne Sütü Memeden Nasıl Akar ?

Doğum sonrasında anne sütü üretimi memelerde yapılır. Bunu daha öncesinde sizlere “ Vücutta Anne Sütü Yapımı Nasıl Başlar ? “ başlıklı yazımızla anlatmıştık. Peki anne sütünün nasıl aktığını biliyor musunuz ? Bu konuda sizleri bilgilendirmek isteriz.

Anne sütü memelerde üretildikten sonra meme başının arkasında bulunan süt havuzunda biriktirilir. Ancak memedeki sütün akması için süt oluşumunda olduğu gibi bebeğin emmesi önemlidir. Hatta öyle ki; sütün akması için bebeğin annesinin memesini çok iyi kavraması ve uygun pozisyonda iyi bir şekilde emmesi gerekmektedir.

Bebek emmeye başladıktan sonra meme ucundaki sinirler annenin beyninde uyarma yapar ve beyinden “ oksitosin “ adli hormonun salgılamasını sağlar, salgılanan oksitosin hormonu da süt adacıklarının etrafından bulunan kasları uyararak kasılmalarını sağlar ve bu şekilde anne sütünün meme başlarına doğru hareketi sağlanır. Bebek emmeye başladıktan sonra her iki memeden de süt geleceği için emilmeyen memeden süt akması durumu da normaldir.

Bebek emmeye ilk başladığında süt havuzunda hazır birikmiş olan sütü emer. Süt akımının devamı için bebeğin iyi bir şekilde emmesi, bu emme sonucu yukarıda da anlattığımız şekilde annede oksitosin hormonunun salgılanması ve meme başlarına süt hareketinin sağlanması lazım.

Anne Sütü Memeden Nasıl Akar ?Hem süt üretimi hem de sütün ulaşması için bebeğin çok iyi bir şekilde emmesi ve bunun sonucunda hem süt üreten prolaktin hem de süt hareketini sağlayan oksitosin hormonlarının salgılanması gerekmektedir.
1Kadınblogcuaçık
Google+

  • Site Yorum

Bir yorum bırak