Gebelikte Kalori İhtiyacı

Gebelikte Kalori İhtiyacı
Paylaş
 

Gebelikte Kalori İhtiyacı 

Gebelik, vücudun tüm düzenini değiştiren bir durum olduğu için haliyle annenin vücudunun ihtiyaç duyduğu kalori miktarını da etkilemektedir.

Gebelik nedeniyle bir annede oluşan kalori ihtiyacı normal kalori ihtiyacına ilave olarak 100 – 300 kcal/gün ‘dür ( Bu belirleme Amerikan Pediatrik Akademisi ve Ameraikan Jinekoloji ve Obstetrik Koleji, 2007 )

Gebelik nedeniyle vücudun ihtiyaç duyduğu bu kalori ihtiyacı düzenli bir dağılım yapılarak ek öğünlerle karşılanmalıdır.

Gebelikte ihtiyaç duyulan ek kalori enerji içindir. Eğer yeterli miktarda kalori alınmazsa, vücut bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyulan kalori proteinlerin işlenmesiyle karşılamaya çalışacaktır. Bu da bebeğin gelişimi için gerekli olan yeterli enerji miktarını karşılamayacağı için bebeğin gelişimi olumsuz etkilenecektir.

Gebelikte Kalori İhtiyacıAncak kalori alınırken bir kısmı proteinlerden alınmalıdır. Protein kaynağı olarak da et, süt, yumurta, peynir, balık gibi hayvansal ürünler tercih edilmelidir. Çünkü hayvansal gıdalar, bebek için en uygun bileşimde olan proteinlerdir.
1Kadınblogcuaçık
Google+

  • Site Yorum

Bir yorum bırak