Vajinismus Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Vajinismus Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?
Paylaş
 

Vajinismus Nedir ?  Nasıl Tedavi Edilir ?

Vajinismus kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Vajina girişindeki pelvis kaslarının kasılması sonucu cinsel birleşme sırasında acı ve ağrı görülmesi veya cinsel birleşmenin sağlanamamasına vajinismus denir. Fiziksel bir engel olmamasına rağmen psikolojik olarak da ortaya çıkabilir.

Halk arasında bazı inanışlar vardır, bazı kadınlar kızlık zarının kalın olmasından dolayı ilişkiye giremediğini, bazıları vajinasının dar veya küçük olduğundan ilişkiye giremediklerini düşünür.  Aslında böyle bişey yoktur.  Çünkü esnek bir yapıya sahip olan vajina doğum sırasında on katı kadar genişler ve çocuğun çıkabileceği kadar yer açılır.

Genelde kadınlar bu durumda doktora gitmekten çekinirler. Paniğe kapılır ve korku içerisinde olduklarından ilişkinin gerçekleşmesine engel olurlar. Bazıları da doktorun bayıltıp ilaç vereceğine bu şekilde ilişkinin gerçekleştirileceğine inandıklarından korkarlar. Böyle bir uygulama ile kadın daha çok korkar ve ilişkiden kaçabilir.

Kimi kadınlar alkole baş vurma yoluna giderler yada sakinleştirici kullanırlar fakar bu da bir çözüm değildir. Aslında çok kolay bir tedaviyle halledebilecek olan vajinismus kadının gözünde daha da büyür ve işin içinden çıkılmaz hale gelir. Hatta bazı kadınlar cinsel isteklerinin olmadığını bile düşünebilirler bu yüzden kendilerini eksik hissederler.

Oysa vajinismus kadın ve erkeğin ortak sorunudur eşler birlikte çözüm aramalıdırlar.

Esasında vajinismus nedenleri tamamıyla psikolojiktir ve çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Bunun için de yapmanız gereken şey bir hekime giderek muayene olmak onun gösterdiği yolda birlikte ilerlemektir. Muayenede kişi Vajinismus Nedir ?  Nasıl Tedavi Edilir ?hem fiziksel hem psikolojik olarak değerlendirilmektedir. Fiziksel muayenede kişiye acı çektirecek şeyler yapılmaz. Muayene sonunda gerekli tedaviye başlanır.

www.twitter.com/1kadinblogcu

1Kadınblogcuaçık
Google+

  • Site Yorum

Bir yorum bırak