Sezaryen Sonrası Emzirme

Sezaryen Sonrası Emzirme
Paylaş
 

Sezaryen Sonrası Emzirme

Genellikle sezaryen doğurmak zorunda kalan annelerin en çok korktuğu konu emzirmekte problem yaşamaktır. Oysa sezaryen doğum yapan kadının sütü gelmez diye bir şey yok. Doğumumdan 30 dk sonra bebeğimi emzirmeye başladım (Allah’a binlerce şükürler olsun). Spinal anestezi ile sezaryen olmuştum.  Hastane de hemşireler, “doğumun sezaryen olduğu için sütün yetmeyebilir mama verelim” dediler. Benim de kafam karıştı, bebeğimi aç bırakmayı asla istemezdim ve sütümü pompa ile çektim gayet iyi geliyordu. Bebeğim de emebiliyordu. Ben de bir daha mama verelim diye gelen hemşireye “Ben mama vermek istemiyorum,” dedim. “Siz bilirsiniz, sezaryen doğum yaptığınız için biz söylemek zorundayız,” dedi. Bebeğim gayet iyi emdi. Doğar doğmaz etraftan söylenenlere inanıp, ne şekerli su verdim, ne limon. Çok şükür sarılık sorunu da yaşamadık.

Emzirme konusunda en büyük desteği bana eşim verdi. Her zaman “Sakın olumsuz düşünme,” dedi. Gerçekten de olumlu düşünmek önemli, çok şükür hemen sütüm geldi, bebeğim emiyor. Bundan sonra kendisi bırakır, bırakmaz hayatta hiç birşeyin garantisi yok. Ama doğar doğmaz annesinin sütü geldiği halde, hastanelerde bilinçsizce mama verilen, hatta süt yettiği halde yetmiyor diye mama takviyesi yaptırılan bebeklereve annelerine üzülüyorum. Çünkü, ilk doğumda hiçbir kadın aynı bilince sahip olamıyor. Annelik ne kadar iç güdüsel bi durum olsa da kadınlar çevreden gelen seslere kulak verip hatalar yapabiliyor. Genellikle ilk çocukta uyum sorunu ortaya çıkabiliyor.

Çoğu kadın da sezaryen doğum yapmak zorunda kaldığı zaman çevreden duyduklarıyla, “zaten sütüm gelmez” diye düşündüğü için, psikolojik olarak sütün gelmesine engel olabiliyor. Eskiden sezaryen yokmuş ve normal doğum yaptığı halde sütü yetmeyip süt anne tutanlar olabiliyormuş. Doğum şeklinizi kafanızdan çıkarın, artık bebeğiniz doğdu ve dünyada bundan sonra ne yapabilirsiniz onu düşünün.  Tabi ki süt gelmediği halde bebeği aç bırakma taraftarı değilim. Demek istediğim tüm olumsuz düşüncelerden sıyrılın. Siz annesiniz. Anne bebeğinin süt ihtiyacını karşılamak için programlanmıştır. Yeter ki isteyin ve gerekirse çaba gösterin. Bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmayın.

Kısa bir not düşmek istedim:

Ben doğum yapana kadar aslında her annenin bebeği için en iyisini yapmak istediğini düşünürdüm. Evet, doğanın kanunu genellikle böyledir. Hastanede aynı odada iki kişiydik ve yanımda yatan anne, emzirmek istemediğini hemen mama vermelerini söyledi. Kendisi de sezaryen doğum yapmıştı, doğumdan birkaç saat sonra hastanenin kafesine Sezaryen Sonrası Emzirmegidip sigara içtiğini eşim ve ablamdan duydum. Kadın gece yatmaya geldi sadece. Geldiğinde de odanın içini sigara kokusu kaplıyordu. Çok rahatsız olduğum halde bir şey demedim, ama şimdi olsa mutlaka iki çift sözüm olurdu. Yalnız en üzüldüğüm durum o kadının bebeği, bırakın anne sütünü daha doğduğu ilk gün anne kokusunu bile alamamıştı.

1Kadınblogcuaçık Google+

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Ayşe dedi ki:

    Sigara ve bebek gerçekten sorun. Hem yavruma kıyamıyorum hem de sigara illetini bırakamıyorum 🙁

Bir yorum bırak