Karbonhidratın İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir ?

Kaç çeşit karbonhidrat vardır ?
Paylaş
 

Karbonhidratın İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir ?

Karbonhidrat insan vücudunda enerji ihtiyacını karşılayan en temel maddedir.

Birçoğumuzun da biyoloji dersinden aşına olduğu gibi vücut enerji ihtiyacını öncelikli olarak karbonhidratlardan karşılar. Karbonhidrat bulamadığı zaman enerji ihtiyacını proteinlerden karşılar. Sağlıklı bir insanın bir günlük enerji miktarının %55 – 65 ‘i karbonhidratlardan sağlanır. 1 gram karbonhidrat vücuda 4 kalori enerji sağlar. Enerji ihtiyacında bu denli önemli olan karbonhidratların en bilinenleri laktoz, sakkaroz, fruktoz, glikoz ve nişastadır.

Karbonhidratlar enerji için öneminin yanı sıra, vücuttaki elektrolik ve sun dengesini ayarlamada ve ayrıca bağırsakları çalıştırmakta çok önemlidir.

Karbonhidrat barındıran besinler nelerdir ?

Baklagiller, unlu mamüller, şekerler, tatlılar, patates, elma ve muz karbonhidrat bakımından oldukça zengin besinlerdir. Doğal ve işlenmemiş karbonhidrat almak için en sağlıklı yöntemlerden biri doğal kepekli un ve taze meyvelerdir. Karbonhidrat ihtiyacını işlenmemiş doğal ürünlerden karşılamak vücut için daha sağlıklıdır.

Kaç çeşit karbonhidrat vardır ?

İki çekiş karbonhidrat vardır. Bunlar, rafine karbonhidratlar ve rafine olmayan karbonhidratlar

Sağlıklı karbonhidratlardan bazıları şu şekilde sayılabilir;

  • Arpa
  • Esmer pirinç
  • Rafine olmayan kepek uyun
  • Kepekli makarna
  • Kepekli ekmek
  • Yulaf ezmesi
  • Hububat içeren gıdalar

Karbonhidratların faydaları nelerdir ?

Karbonhidratlar sayesinde vücudun ısı ve enerji gereksinimi sağlanır.

Süt süt ürünlerindeki laktoz, vücudun bağırsaklardan kalsüyum emilimini sağlar.

Glikoz, sinir sistemi ve beyinin enerji kaynağıdır. Su ve elektrolit dengesini sağlar.

Posa bir polisakkarittir. Posa, bağırsak hareketleriyle birlikte basit şekelerini emilimini dengeler. Ayrıca kandaki kolestrolün dengelenmesini sağlar.

İnsan vücudu için ne kadar karbonhidrat gereklidir ?

Bir gram karbonhidrat vücuda dört kalori değerinde enerji sağlar. Uzmanların değerlendirmelerine göre, insan vücudu ihtiyaç duyduğu enerjinin %50-60 ‘ını karbonhidratlardan karşılamalı.

Kaç çeşit karbonhidrat vardır ?Her ne kadar halk arasında karbonhidratlar kilo aldırıcı olarak bilinse de bu çok doğru bir bilgi değildir. Karbonhidratlar ve proteinlerin vücuda sağladıkları enerji gram miktarı olarak eşittir. Bu nedenle tek dikkat edilmesi gereken nokta aldığınız karbonhidratın verdiği tüm enerjiyi harcamanız. Bu şekilde gelir ve gider dengesini sağladıktan sonra karbonhidratların kilo aldırması gibi bir durum söz konusu değildir.

1Kadınblogcuaçık Google+

  • Site Yorum

Bir yorum bırak