Evde Kefir Yapımı

Evde Kefir Yapımı
Paylaş
 

Evde Kefir Yapımı

Son zamanlarda faydaları daha çok konuşulan kefirin yapımı bilmeyenler için zor gibi görünse de aslında oldukça kolay. Sizler de kefirinizi marketten hazır almak yerine, evinizde ekonomik bir şekilde yapabilirsiniz. Sadece dikkat edilecek birkaç püf noktası gerekiyor. Sizler için kefir yapımını anlatıyoruz.

Malzemeler:

  • 1 çorba kaşığı kefir mayası
  • 1 lt süt ( günlük veya pastörize  sütlerle birlikte yapılabilir)
  • Büyük ve plastik kapaklı cam kavanoz
  • Plastik süzgeç
  • Tahta kaşık

Hazırlanışı: Öncelikle sütünüzü kaynatıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. (Pastörize sütlerin kaynatılmasına gerek yoktur. Oda sıcaklığında olması yeterli.) Cam kavanozun içine kefir mayalarını koyun. Üzerine oda sıcaklığındaki sütü yavaşça ekleyin. Kavanozun kapağını kapatın, çok fazla sıkmanıza gerek yok, hafif aralıklı olsun hava alsın. Kavanozu bir bezle sarın, tamamen karanlık ortamda ve oda sıcaklığında olmalıdır. Karanlık olması için mutfağın bir dolabında veya fırında bekletebilirsiniz. 24 saat bu şekilde dinlensin. Ara sıra tahta kaşıkla hafifle karıştırırsanız daha kıvamlı olacaktır. Mayalanan kefiri plastik süzgeçten geçirin. Kefir mayalarından ayırın. Artık kefirinizi buzdolabında bekletip içebilirsiniz.

Evde Kefir YapımıKefir mayalarını başka bir cam kavanoza alın, içine biraz süzdüğünüz kefirden, biraz da normal süt ilave edin. Böylece kefir mayasını 1 hafta buzdolabında saklayabilirsiniz.

Önemli: Kefir yapımında metal malzeme kullanmayın.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak