Bebeklerde Beslenme Aralıkları Nasıl Olmalı ?

Bebeklerde Beslenme Aralıkları Nasıl Olmalı ?
Paylaş
 

Bebeklerde Beslenme Aralıkları Nasıl Olmalı ?

Doğumdan sonra annelerin, özellikle ilk kez bu heyecanı yaşayan annelerin en büyük sıkıntılarından biri bebeklerini hangi sıklıkta; ne zaman doyurmaları gerektiğini bilememek veya kestirememektir. Bu duruma ilişkin bilgileri kısa ve öze bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bebekler, ilk aylarda genellikle aç olur ve doyurulmak ister. Bu nedenle ilk aylarda bebeklerin emzirme aralıkları kısadır. Saatte bir veya iki saatte bir gibi. Ancak, önceden de sizlerle paylaştığımız gibi; emzirme oldukça göğüslerdeki süt üretimi artacak, bebek her emme sonrası daha çok doyacağı için zaman geçtikçe bu emzirme aralıkları artacaktır.

Bir başka konu ise, bebeklerin belirli bir programa göre doyurulması ve bu programa bebeğin alıştırılmasıdır. Acıkma durumu her bebekte farklı olacağı için ilk iki – üç aylık dönemde bebekleri istediği zamanlarda doyurmak gerekir. Bu iki üç aylık dönemin sonunda emme alışkanlığı kendiliğinden bir düzene oturacak ve bebeğiniz gündüz iki üç saatte bir, geceleri de dört beş saatte bir acıktığını size belli edecektir. Burada en önemli nokta, bebeğin davranışlarını iyi gözlemleyip acıktığında verdiği tepkileri fark ederek bebeği istediği zaman emzirmek veya biberonla doyurmaktır.

Bebeği, uyuduğu esnada doyurmak için uyandırmak doğru değildir. Zaten bebek acıktığında uyanacak, huzursuz olarak veya bir şekilde bunu size belli edecektir. Bebeği aç olmadığı halde zorla emzirmeye çalışmak veya biberonla doyurmaya çalışmak doğru değildir. Zaten bebeğiniz aç olmadığında memeyi veya biberonu almayacak, alsa bile bir kaç isteksiz emme sonrası bırakacaktır.

Bebeklerde Beslenme Aralıkları Nasıl Olmalı ?Bebeğinizi aç olmadığı halde her ağladığında doyurmaya çalışmak, sürekli emzirmek bebeğin yemek düzenini bozacak ve düzensiz öğünlerle açlık hissetmesine, normal öğünlerinde ise daha iştahsız olmasına neden olacak; bu da bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyecektir…

  • Site Yorum

Bir yorum bırak